SHARK (Sayısal Hareket Algılama, Raporlama ve Kayıt Sistemi

SHARK (Sayısal Hareket Algılama, Raporlama ve Kayıt Sistemi). Bu program yardımı ile bilgisayarınıza bağlı bir web kamerası ile, ortamda bulunmadığınız durumlardaki olayların kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. Program, ortamda bir hareketlenme olduğunda sizin belirleyeceğiniz parametrelere göre kaydettiği fotoğrafı (jpeg olarak) mail atabilir, ftp'ye gönderebilir, daha sonra izlenmek üzere saklayabilir, video olarak kaydedebilir, verdiğiniz telefonu arayabilir. Ayrıca belirli periyotlarla çekim yapabildiği için, ftp'ye de gönderirseniz web cam yayını da yapabilirsiniz. Program bir çok kullanıcının kendi ayarlarını belirleme özelliğine sahiptir. Ayrıca programın belirli günlerde çekim yapıp yapmamasını ayarlamanız da mümkündür. Programın gizli çekim yapabilme özelliği de bulunmaktadır.

Program kameranızdan gelen görüntünün belirli bir bölümünde gerçekleşen olayları izleyebilmektedir. Bu özellik sayesinde, örneğin, park yerinde duran arabanızı işaretleyip, arabanızın çevresinde gerçekleşen olayları programın kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Eğer isterseniz, arabanıza, bir şekilde zarar vermeye çalışan bir kişi program tarafından farkedilirse, telefonunuzu arayabilir, ftp'ye kaydettiği resmi gönderebilir, mail atabilir, fotoğrafını resmin üzerine tarih ve saat bilgisini de basarak kayıt edebilir, videosunu (isterseniz sesli) çekebilir.

Bu sayede komşunun çocuğu arabanıza bir zarar vermişse (çok rastlanan bir durum) elinizde bu zararı veren kişinin resmi/videosu olur.

Tabii ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

352x288x16 milyon renk modunda bir resim hard diskinizde fotoğraf olarak (jpeg) yaklaşık 25-30 kb yer kaplar. Program çektiği fotoları otomatik olarak arşivler. Dosya adlarını ve folder adlarını program otomatik olarak belirler. 10 gün sonra bilgisayarınızın başına gelip neler olduğunu seyretmek istediğinizde arşive giren fotolar ve videolar ayrı ayrı tasnifleneceğinden kolayca izleme olanağına kavuşabilirsiniz. (Programın içinde bulunan, bu video ve fotoları gösterici modül sayesinde bunları kolayca izleyebilirsiniz.)

Bir başka önrek vermek gerekirse, bir şirkette müdür pozisyonundasınız. İşiniz gereği devamlı seyahat ediyorsunuz. Ofisinizdeki olayları ortamda bulunmadığınız durumlarda da izlemek istiyorsanız aktifleyin periyodik çekim özelliğini ve ftp'ye gönderme özelliğini, program çektiği fotoları internete göndersin, siz de bulunduğunuz yerden, internet aracılığı ile izleme olanağına kavuşun. Şirkete döndüğünüzde ftp'yi aktiflememişseniz bile, sadece ortamda bir takım hareketlenmeler olduğunda program kayıt yapacağı için, bir kaç resme bakarak, sizin odanıza giren temizlikçinin, sekreterin, çaycının neler yaptığını izleyin. Bu programın güvenlik kameralarından farkı budur. Sadece ortamda bir hareket algılandığında kayıt yapar. Dolayısı ile siz ortamda bulunmadığınız durumlarda, orada bir olay meydana geldiyse, 24 saatlik video kaydını izlemek durumunda kalmazsınız.